LM2576TV-015G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 173
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 5.888
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 3.246
Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 15V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads
LM2576TV-015G
DigiKey Part Number
LM2576TV-015GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576TV-015G
Description
IC REG BUCK 15V 3A TO220-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2576TV-015G Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
No
Output Configuration
Positive or Negative
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Input (Min)
7V