LM120K-15
DigiKey Part Number
2156-LM120K-15-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM120K-15
Description
IC REG LINEAR -15V 1A TO3-2
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1A TO-3-2
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Packaging
Bulk
PSRR
56dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)