BZX79C24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 6.778
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5.380
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
Nexperia USA Inc.
In Stock: 717
Zener Diode 24 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
BZX79C24
DigiKey Part Number
BZX79C24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C24
Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms