RT8010-33GQW | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT8010-33GQW |
Description | IC REG BUCK 3.3V 1A 6WDFN |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 6-WDFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Obsolete | Frequency - Switching 1.5MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 6-WDFN (2x2) |
Voltage - Input (Min) 2.5V | Base Product Number |