SLG59M1551V
DigiKey Part Number
1827-1074-2-ND - Tape & Reel (TR)
1827-1074-1-ND - Cut Tape (CT)
1827-1074-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLG59M1551V
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 4STDFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2A 4-STDFN (1x1)
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
0.85V ~ 1.9V
Mfr
Current - Output (Max)
2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
15.5mOhm
Part Status
Active
Input Type
CMOS
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)