RMOD400-28-13SW
DigiKey Part Number
945-RMOD400-28-13SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMOD400-28-13SW
Description
400W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 13V 30.8A 56V Input
Category
Current - Output (Max)
30.8A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
400W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
56V
Size / Dimension
8.00" L x 4.53" W x 2.40" H (203.2mm x 115.1mm x 61.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
13V