REM60-4815SW
DigiKey Part Number
945-REM60-4815SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM60-4815SW
Description
60W DC/DC-CONVERTER 'MEDLINE' 2"
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 4A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
REM60-4815SW Models
Category
Voltage - Isolation
5 kV
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
95.5%
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
cURus
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
60 W