REC30E-2412SZ
DigiKey Part Number
945-REC30E-2412SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC30E-2412SZ
Description
30W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC30E-2412SZ Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A