REC10K-2424SRW/H4
DigiKey Part Number
945-REC10K-2424SRW/H4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC10K-2424SRW/H4
Description
10W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 420mA 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
4 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 10 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.26" L x 0.81" W x 0.40" H (32.0mm x 20.5mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB Scheme, cURus
Current - Output (Max)
420mA
Standard Number
Power (Watts)
10 W