RACV12-12-LP
DigiKey Part Number
945-2949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACV12-12-LP
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 1A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACV12-12-LP Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP20
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Efficiency
78%
Termination Style
Terminal Block
Size / Dimension
5.04" L x 1.97" W x 0.51" H (128.0mm x 50.0mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Min)
198VAC
Approval Agency
CB, CE, ENEC
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
12V