RACT12-500
DigiKey Part Number
945-3059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACT12-500
Description
LED SUPPLY CC AC/DC 12W 12-24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 12 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACT12-500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
81%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Screw Terminal
Size / Dimension
4.29" L x 1.57" W x 0.87" H (109.0mm x 40.0mm x 22.0mm)
Voltage - Input (Min)
198VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
12 ~ 24V
Weight
0.154 lb (69.85 g)
Current - Output (Max)
500mA