RACPRO1-S240E/48
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-S240E/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-S240E/48
Description
240W AC/DC-CONVERTER / DIN-RAIL
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Laboratory
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Size / Dimension
5.47" L x 1.54" W x 4.92" H (139.0mm x 39.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 277 VAC
Approval Agency
CE, cULus, IECEE CB Scheme
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A