RACM60-12SK/ENC/2X4
DigiKey Part Number
945-RACM60-12SK/ENC/2X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM60-12SK/ENC/2X4
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 80 ~ 305 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.8 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.66" L x 2.47" W x 1.52" H (118.3mm x 62.7mm x 38.7mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 80 ~ 305 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
5 A