RACM230-24SG
DigiKey Part Number
945-RACM230-24SG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM230-24SG
Description
AC/DC CONVERTER 24V 230W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
9.58 A