RAC20-24SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC20-24SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-24SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 830mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC20-24SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±2%
Power (Watts)
20 W