RAC04NE-12SK/277/W
DigiKey Part Number
945-RAC04NE-12SK/277/W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04NE-12SK/277/W
Description
AC/DC CONVERTER 12V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, IP65, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
1.49" L x 0.98" W x 0.74" H (37.8mm x 24.8mm x 18.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
330 mA