RAC02-24SGA
DigiKey Part Number
945-3216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC02-24SGA
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC02-24SGA Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.75" H (33.7mm x 22.2mm x 19.0mm)
Type
Enclosed
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Number of Outputs
1
Line Regulation
±2%
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Load Regulation
±6%
Voltage - Output 1
24V