RAC02-12SGA
DigiKey Part Number
945-3048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC02-12SGA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 167mA 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC02-12SGA Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
72%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.75" H (33.7mm x 22.2mm x 19.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±2%
Current - Output (Max)
167mA
Load Regulation
±6%
Power (Watts)
2 W