RA3-242005D/SMD
DigiKey Part Number
945-RA3-242005D/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA3-242005D/SMD
Description
DC DC CONVERTER 20V 5V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -5V 75mA, 300mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RA3-242005D/SMD Models
Category
Voltage - Output 2
-5V
Mfr
Current - Output (Max)
75mA, 300mA
Series
Power (Watts)
3 W
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
5.2 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
21.6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26.4V
Package / Case
16-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.92" L x 0.59" W x 0.33" H (23.4mm x 15.0mm x 8.5mm)