R12P212S/R8
DigiKey Part Number
945-2067-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R12P212S/R8
Description
DC DC CONVERTER 12V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 10.8V - 13.2V Input
EDA/CAD Models
R12P212S/R8 Models
Category
Current - Output (Max)
167mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
8 kV
Applications
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)