R-78K3.3-1.0
DigiKey Part Number
945-R-78K3.3-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78K3.3-1.0
Description
1A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' SI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 4.5V - 36V Input
EDA/CAD Models
R-78K3.3-1.0 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
88%
Type
Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension
0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Approval Agency
CB
Voltage - Input (Max)
36V