R-78B3.3-2.0
DigiKey Part Number
945-3040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78B3.3-2.0
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 4.75V - 32V Input
EDA/CAD Models
R-78B3.3-2.0 Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Series
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Efficiency
92%
Type
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Voltage - Input (Max)
32V