RTXE-2016ED333-C-25.000-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ECS Inc.
In Stock: 0
Datasheet
25 MHz TCXO HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
RTXE-2016ED333-C-25.000-TR
DigiKey Part Number
2151-RTXE-2016ED333-C-25.000-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-RTXE-2016ED333-C-25.000-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RTXE-2016ED333-C-25.000-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTXE-2016ED333-C-25.000-TR
Description
XTAL OSC TCXO 25MHZ 3.3V HCMOS
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±2.5ppm
Series
Absolute Pull Range (APR)
±1ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
5.5mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)