VLM-635-56 LPO-D10-F40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Quarton Inc.
In Stock: 3
Datasheet
Parametric Equivalent
Quarton Inc.
In Stock: 3
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 1
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 2
Laser Diode 638nm 0.39mW 3V ~ 6V 50mA Cylinder (10mm Dia)
Fine Laser Line Generators
VLM-635-56 LPO-D10-F40
DigiKey Part Number
100-VLM-635-56LPO-D10-F40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM-635-56 LPO-D10-F40
Description
ANGLE10,CLASS1M,FOCUS:40 CM
Detailed Description
Category
Voltage - Input
3V ~ 6V
Manufacturer
Current Rating (Amps)
50mA
Series
Power (Watts)
0.39mW
Package / Case
Cylinder (10mm Dia)