QFWB-5-12-US01
DigiKey Part Number
Q973-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWB-5-12-US01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
1.54" L x 0.94" W x 1.65" H (39.2mm x 24.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.121 lb (54.88 g)
Power (Watts)
6 W