QADA-18-5.9-0801
DigiKey Part Number
Q1190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QADA-18-5.9-0801
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.9V 18 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Qualtek
Polarization
Positive Center
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.46" L x 1.97" W x 1.34" H (88.0mm x 50.0mm x 34.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, PSE, RCM
Voltage - Output
5.9V
Weight
0.319 lb (144.7 g)
Current - Output (Max)
3A
Base Product Number
Power (Watts)
18 W