Q2-F-1/8-01-QB48IN-25
DigiKey Part Number
Q2F018B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F-1/8-01-QB48IN-25
Description
HEATSHRINK POL 1/8" BLK 4' 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.125" (3.18mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.019" (0.48mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.125" (3.18mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.062" (1.57mm)