FKA2-25489NBHT3F
FKA2-25489NBHT3F
DigiKey Part Number
Q605-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKA2-25489NBHT3F
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 630.0 CFM (17.64m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
62.0dB(A)
Power (Watts)
67.8W
Series
RPM
2000 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
4.4 lbs (2 kg)
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.620A
Air Flow
630.0 CFM (17.64m³/min)
Static Pressure
0.276 in H2O (68.7 Pa)