FDA2-17251NBKT3F
FDA2-17251NBKT3F
DigiKey Part Number
Q861-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17251NBKT3F
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 275.0 CFM (7.70m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
60.0dB(A)
Power (Watts)
27.00W
Series
RPM
3300 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.240A
Air Flow
275.0 CFM (7.70m³/min)
Static Pressure
0.768 in H2O (191.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C