FDA2-17251NBHT4F
DigiKey Part Number
Q859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17251NBHT4F
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 250.0 CFM (7.00m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
59.0dB(A)
Power (Watts)
25.00W
Series
RPM
3100 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
2 lbs (907.2 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
250.0 CFM (7.00m³/min)
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Material - Blade
Steel
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C