FAD1-12038EBHW12
FAD1-12038EBHW12
DigiKey Part Number
Q1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-12038EBHW12
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 105.5 CFM (2.95m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
46.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
8.64 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.518 lb (234.96 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
105.5 CFM (2.95m³/min)
Voltage Range
43.2 ~ 52.8VDC
Static Pressure
0.265 in H2O (66.0 Pa)