FAD1-12038DBJW12
DigiKey Part Number
Q1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-12038DBJW12
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.1 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
48.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
9.12 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.518 lb (234.96 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.380A
Air Flow
120.1 CFM (3.36m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.335 in H2O (83.4 Pa)