FAD1-12038CBLW12
DigiKey Part Number
Q642-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-12038CBLW12
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 71.6 CFM (2.00m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
36.2dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.64 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.518 lb (234.96 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.220A
Air Flow
71.6 CFM (2.00m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.128 in H2O (31.8 Pa)