FAD1-08038CBMW12
FAD1-08038CBMW12
DigiKey Part Number
Q633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-08038CBMW12
Description
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80.5mm L x 80.5mm H Ball 46.0 CFM (1.29m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
36.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.04 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Weight
0.264 lb (119.75 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
46.0 CFM (1.29m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.167 in H2O (41.6 Pa)