FAD1-08032CBHW12
DigiKey Part Number
Q631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-08032CBHW12
Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80.5mm L x 80.5mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
42.4dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.28 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Weight
0.238 lb (107.95 g)
Width
32.00mm
Current Rating (Amps)
0.190A
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.292 in H2O (72.7 Pa)