745W-15/07
745W-15/07
745W-15/07
DigiKey Part Number
Q242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
745W-15/07
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In
Category
Number of Positions
3
Manufacturer
Qualtek
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Connector Style
IEC 320-C20
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.60mm x 24.60mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet
16A
Approval Agency
CCC, CSA, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC