701W-15-21
701W-15-21
741W Series International AC Receptacles
701W-15/21
DigiKey Part Number
Q256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
701W-15/21
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Category
Number of Positions
3
Manufacturer
Qualtek
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Solder Eyelet
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.20mm x 19.70mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CCC, CSA, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC