SLPT698/2170DMN End
PulseLarsen Antennas Video
SLPT698/2170DMN
DigiKey Part Number
553-2593-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPT698/2170DMN
Description
RF ANT 700/850MHZ WHIP STR N FEM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA LTE, WLAN Dome N Type Female Connector Mount
Category
Number of Bands
3
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
Series
Gain
4.5dBi, 5.6dBi, 4dBi
Packaging
Bulk
Power - Max
10 W
Part Status
Active
Termination
N Type Female
RF Family/Standard
Cellular, WiFi
Ingress Protection
IP67
Frequency Group
Wide Band
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
700MHz, 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz, 2.4GHz, 2.6GHz
Height (Max)
3.000" (76.20mm)
Frequency Range
698MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.4GHz, 2.5GHz ~ 2.7GHz