SB617-7125G0400
DigiKey Part Number
553-SB617-7125G0400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB617-7125G0400
Description
STEALTH BLADE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 4G, 5G, IoT, LTE, Wi-Fi Flat Bar SMA Male Connector Mount
Category
Return Loss
-6dB
Manufacturer
Pulse Electronics
Gain
3.5dBi, 5.5dBi, 6.5dBi, 5.2dBi, 3dBi
Packaging
Bag
Power - Max
3 W
Part Status
Active
Features
Cable - 400mm
RF Family/Standard
Cellular, Navigation
Termination
SMA Male
Frequency Group
Wide Band
Ingress Protection
IP67
Frequency (Center/Band)
788.5MHz, 2.205GHz, 3.75GHz, 4.7GHz, 6.137GHz
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Range
617MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.7GHz, 3.3GHz ~ 4.2GHz, 4.4GHz ~ 5GHz, 5.15GHz ~ 7.125GHz
Height (Max)
0.080" (2.03mm)