PM5400.682NLT
DigiKey Part Number
553-PM5400.682NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM5400.682NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM5400.682NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5400.682NLT
Description
FIXED IND 6.8UH 1.4A 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 1.4 A 400mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM5400.682NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)