PM4345.222NLT
DigiKey Part Number
553-PM4345.222NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM4345.222NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM4345.222NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM4345.222NLT
Description
FIXED IND 2.2UH 4.2A 50 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 4.2 A 50mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM4345.222NLT Models
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9A