PM4340.333NLT
DigiKey Part Number
553-PM4340.333NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM4340.333NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM4340.333NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM4340.333NLT
Description
FIXED IND 33UH 1.6A 440 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Molded Inductor 1.6 A 440mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM4340.333NLT Models
DC Resistance (DCR)
440mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A