PM4340.152NLT
DigiKey Part Number
553-PM4340.152NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM4340.152NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM4340.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 6 A 25mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM4340.152NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A