PGL6189.500HLT
DigiKey Part Number
553-PGL6189.500HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PGL6189.500HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PGL6189.500HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGL6189.500HLT
Description
FIXED IND 50NH 80A 0.04 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 nH Unshielded Inductor 80 A 0.04mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
0.04mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.394" L x 0.327" W (10.00mm x 8.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
148A