PG2292.700HLT
DigiKey Part Number
553-PG2292.700HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PG2292.700HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PG2292.700HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG2292.700HLT
Description
FIXED IND 70NH 53A 0.09 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 nH Unshielded Inductor 53 A 0.09mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.09mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.240" L x 0.236" W (6.10mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
60A