PA5400.472NLT
DigiKey Part Number
553-PA5400.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5400.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5400.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5400.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 293 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.6 A 293mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5400.472NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
DC Resistance (DCR)
293mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)