PA5400.152NLT
DigiKey Part Number
553-PA5400.152NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5400.152NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5400.152NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5400.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 3A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 3 A 85mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5400.152NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)