PA5175.562NLT
DigiKey Part Number
553-PA5175.562NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5175.562NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5175.562NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5175.562NLT
Description
FIXED IND 5.6UH 7.2A 24.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Inductor 7.2 A 24.2mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
24.2mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A