PA4341.473NLT
DigiKey Part Number
553-2996-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2996-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2996-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4341.473NLT
Description
FIXED IND 47UH 1.75A 363 MOHM
Detailed Description
47 µH Shielded Molded Inductor 1.75 A 363mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA4341.473NLT Models
DC Resistance (DCR)
363mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2A