PA4340.152NLT
DigiKey Part Number
553-3388-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-3388-1-ND - Cut Tape (CT)
553-3388-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4340.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 6 A 25mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA4340.152NLT Models
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A